понеділок, 4 жовтня 2021 р.

04.10. ТПЇ (урок №2 частина 2)

 Тема: Жири: значення у харчуванні людини

Сьогодні навколо жирів ходить безліч різних думок та чуток. У раціоні їх оголосили мало не «персоною нон ґрата» - причиною зайвої ваги, целюліту, захворювань серцево-судинної системи та  інших проблем із зовнішністю і здоров'ям. Чи так це насправді, і чи варто скорочувати вживання жирів до мінімуму?

Навіщо жири потрібні організму?

Ці корисні речовини виконують безліч завдань:

захищають внутрішні органи від ушкоджень і мікротравм; 

служать основним джерелом енергії;

оберігають організм від впливу різких перепадів температури;

допомагають засвоюватися вітамінам та мікроелементам, надходять в організм з продуктами харчування;

без достатньої кількості жирів неможливе здійснення репродуктивної функції.

Відповідно, вживати їх в помірній кількості необхідно для повноцінного існування людського організму, і підтримки життєво важливих функцій. У наступній таблиці представлено процентний вміст жиру в організмі людини в залежності від віку та статі:

Користь чи шкода: чого більше в жирах?

Перш за все, потрібно розрізняти різні типи жирів. І ті, і інші представляють собою складні ефіри гліцерину і жирних кислот, які бувають насиченими і ненасиченими (тваринними і рослинними). Залежно від типу кислот в їх складі, жири також підрозділяються на ненасичені і насичені.

Насичені жири зустрічаються в продуктах тваринного походження – м'ясі, салі, вершковому маслі, сметані, яйцях. Крім іншого, вони містять холестерин, надлишок якого призводить до атеросклерозу, інфаркту міокарда та інших серцевих захворювань. Однак і тут все не так однозначно. Холестерин можна розділити на «поганий» і "хороший": в комплексі ліпопротеїнів (білків, жирів і інших нутрієнтів) з низькою щільністю він "поганий", а в ліпопротеїнах з високою щільністю – "хороший". Хороший холестерин в невеликих кількостях абсолютно необхідний організму для нормального функціонування.

Ненасичені жири зустрічаються в рослинних продуктах. Вони також корисні для здоров'я вмістом надзвичайно цінних кислот – омега-3 і омега-6. Через високу калорійність з ними, як і з будь-якими жирами, потрібно бути обережним. І, тим не менше, ці нутрієнти потрібні для створення здорового і красивого тіла. Вони беруть участь пратично у всіх процесах, є здоровим джерелом енергії і регулятором метаболізму. Крім того, природні механізми такі, що при критичній нестачі жирів організм починає щосили запасати їх "наперед", щоб вижити. А це замість схуднення може привести до збільшення маси тіла.

Ненасичені жири містяться в наступних продуктах:

горіхах, насінні;

авокадо;

рослинній олії: кунжутній, соняшниковій, лляній, оливковій, олії виноградних кісточок. Особливу користь має нерафінована олія холодного віджиму;

рибі: лососі, скумбрії, оселедця, тунці;

маслинах (за умови, що ви обираєте якісний продукт).

А чого точно слід уникати, так це трансжирів, отриманих штучним шляхом. Вони не приносять організму нічого, крім шкоди, і можуть призвести до серйозних проблем зі здоров'ям: атеросклерозу, ожиріння, захворювань серця і судин. Лідером за вмістом трансжирів є маргарин, а також крекери, чіпси, картопля фрі. Виробники часто додають їх в напівфабрикати і продукти з тривалим терміном зберігання – заморожену піцу, пончики, пиріжки.

Скласти короткий конспект та надіслати мені у приватні повідомлення 

Источник: https://bcaa.ua/ua/podderzhka/znachenie_zhirov_dlya_organizma_cheloveka

Немає коментарів:

Дописати коментар

19.10 Облік, калькуляція і звітність

Розрахунок маси нетто, брутто, відсоток відходів.  (письмово) При обробці овочів утворюється значна кількість відходів. Розмір відходів регл...